Pie.Blackberry

Everyday math challenges are as easy as pie when you practice a little bit every day!

Today’s word problem is all about averages and money math. Brush up on those elementary math skills with this fun challenge you can really sink your teeth into! And don’t forget to check back tomorrow for the solution.

Question: Katie is comparing the prices of 4 different pies. A cherry pie costs $6.00. A chocolate cream pie costs $11.00. A blueberry pie costs $7.00. A peach pie costs the average price of all 4 of the pies. How much does the peach pie cost?